lt. 19, 2016

Napisaneprzezwbaterie słoneczne, zasilanie solarne | 1 Komentarz

Rodzaje systemów zasilania fotowoltaicznego

Rodzaje systemów zasilania fotowoltaicznego

Sama nazwa „systemy zasilania fotowoltaicznego” brzmi już nieco przerażająco, jednakże w dzisiejszych czasach nietrudno oswoić każdą, nawet najbardziej przerażającą nazwę. Kilka kliknięć i ciocia wyszukiwarka poda nam odpowiednie informacje. Niemniej im bardziej będziemy zagłębiali się w problem wyżej wymienionych systemów, tym więcej nowych nieznanych terminów się pojawi. Szczególnie w kontekście różnorodnych rodzajów owej instalacji. Na co możemy trafić i co to właściwie oznacza?

System zasilania fotowoltaiczny – autonomiczny. Inna nazwą, z którą możemy się spotkać, a jest synonimem do tej już wymienionej, to system wyspowy. Pojęcie to bierze swoje źródło w specyfikacji takiego rozwiązania, pozwala, bowiem na produkcję energii jedynie dla określonych odbiorników prądu. Nie jest podłączony do ogólnej sieci energetycznej. Konsekwencją tego jest fakt, iż w przypadku braku prądu określony odbiornik po prostu się wyłączy. Z systemem autonomicznym wiąże się konieczność właściwych obliczeń tak, aby zainstalowana została odpowiednia ilość paneli słonecznych (inna nazwa to: baterie słoneczne). Przykładami dla tego typu instalacji są: różnego rodzaju łodzie i jachty, wozy kempingowe i campery, domki letniskowe oraz znaki drogowe montowane w miejscu gdzie nie ma dostępu do ogólnej instalacji elektrycznej. Tak wytworzona energia elektryczna magzynowana jest w akumulatorze żelowym.

System zasilania fotowoltaicznego – podłączony do publicznej sieci energetycznej. To rozwiązanie polega na całkowity przesyłaniu energii wyprodukowanej dzięki posiadanemu systemowi do ogólnej sieci, dzięki zastosowaniu osobnego licznika prądu. W ostatecznym rozrachunku sumuje się zużyty oraz przesłany zasób prądu i na tej podstawie rozlicza jego koszty. Jeżeli zużywamy więcej niż produkujemy, zmuszeni jesteśmy dopłacić elektrowni. Jeżeli jednak wytwarzamy więcej energii niż jest nam jej rzeczywiście potrzebnej, to my otrzymujemy stosowną zapłatę. Taki sposób rozliczenia możemy zastosować tylko, jeżeli założymy odpowiednią działalność gospodarczą i podpiszemy stosowną umowę z zakładem energetycznym. Niemniej, co jest równie ważne, tego typu rozwiązania stosuje się w przypadku posiadania większych elektrowni słonecznych.

System zasilania fotowoltaicznego – autonomiczny z dodatkowym podłączeniem sieci publicznej. Najbardziej rozpowszechnionym i stosowany przez posiadaczy domów jednorodzinnych. Jest połączenie pierwszego i drugiego z opisanych systemów. W skrócie: żyjemy z własnej energii, ale jeżeli nam jej zabraknie to wszelkie odbiorniki przełączają się na „zwykłą” sieć poboru energii. Plus jest fakt, iż zgoda elektrowni i umowa z nią nie są wymagane.

  1. Andrzej P. says:

    U nas w Polsce ten typ systemow fotowoltaicznych stosowany jest przede wszystkim w lokalizacjach, dla ktorych koszty podlaczenia do sieci elektrycznej sa zbyt duze lub ich podlaczenie w ogole jest niemożliwe. Inaczej to się średnio opłaca.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *